Bakan Koca, AB Komisyonu Üyesi Kyriakides ile görüştü

Sağlık Bakanlığı ile AB Komisyonu’ndan yapılan ortak açıklamaya göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve AB Komisyonu’nun sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu’nun ikincisi için 18 Nisan’da Ankara’da bir araya geldi. Sağlık alanındaki Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısın’ın ilki 30 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilmişti. Toplantıda, Covid-19 salgını sırasında da ortaya konulduğu gibi AB ile Birliğe aday ülke olarak Türkiye arasında sağlık alanında iş birliğinin önemi bir kez daha vurgulandı. Koca ve Kyriakides, sınır ötesi sağlık tehditleri, kanserle mücadele, iklim değişikliğinin halk sağlığı üzerindeki etkisi ve ruh sağlığı konularında iş birliğini ele aldı. Bu bağlamda, sağlık alanında sınır ötesi tehditlerinin önlenmesi, bu tehditler karşısında hazırlıklı olunması ve bunlara müdahale edilmesi anlamında taraflar arasında yakın bir iş birliğinin önemli olduğu da kaydedildi.

Diğer alanların yanı sıra sosyal sonuçları da olan kanserle mücadelenin tüm aşamalarında daha fazla olumlu sonuç alınmasını sağlamak fikrinden yola çıkılarak, taraflar arasındaki iş birliğinin arttırılması konusunda da görüşmeler yapıldı. İklim değişikliğinin halk sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin olarak her iki taraf da iş birliğinin elzem olduğu konusunda mutabık kaldı. Ruh sağlığı da diyalog toplantısının gündeminde yer aldı. Her iki taraf da eğitim, dijitalleşme, çevre ve iklim gibi sağlığın belirleyici unsurlarının ruh sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekerek, ilgili girişimler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Bakan Koca, ziyaretinden dolayı Kyriakides’e teşekkür ederek, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu’nun AB ve Türkiye arasında sağlık alanındaki iş birliğini güçlendireceğini ve farklı alanlarda halihazırda yürütülen çalışmalara olumlu etki yapacağını vurguladı. Toplantının ardından Bakan Koca ve Kyriakides, AB ile Türkiye arasında iş birliğinin daha fazla geliştirilmesi bakımından Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu’nun taşıdığı öneme dikkat çekti. Bir sonraki diyalog toplantısının 2025 yılında yapılması kararlaştırıldı. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir